Türkiye’nin hemen hemen her ilinden obezite ameliyatı olmak için Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne gelen hastalar, başarılı bir operasyonun ardından evlerine dönüyor.

Türkiye’nin hemen hemen her ilinden obezite ameliyatı olmak için Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne gelen hastalar, başarılı bir operasyonun ardından evlerine dönüyor. Fırat Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aygen, İstanbul dahil Türkiye’nin her kentinden obezite ameliyatı için Elazığ’a gelen hastalarının olduğu söyledi.

Türkiye genelinde hemen her ilden obezite ameliyatı için insanların Elazığ’a geldiğini belirten Prof. Dr. Erhan Aygen, bugün İzmir’den gelen iki kardeş ve bir yeğenin olduğu 3 kişiyi ameliyata aldı. Obeziteyle mücadele eden aileyi başarılı bir şekilde kapalı sistemle ameliyat ettiklerinin ifade eden Prof. Dr. Aygen, “Biz 2,5 yıldır obezite ameliyatlarını yapıyoruz. İlk başladığımız zaman sınırlı sayıda ameliyat yapıyorduk ve hasta bulmakta da zorlanıyorduk. Ameliyat yapıp hastalarımız ciddi kilolar verdikçe sayımız artmaya başladı. Artık Elazığ dışına çıktık ve hastaların yüzde 50’sinden fazlası il dışından geliyor. İstanbul, İzmir, Mersin, Adana ile çevre illerimizden Diyarbakır ve Malatya dahil Türkiye’nin hemen bütün şehirlerinden hastalarımız mevcut. Bugün, İzmir’den bir aile ameliyata geldi. 2 kardeş ve bir yeğen olarak gelen hastalarımıza yaklaşık 1’er saat süren başarılı operasyonlar yaptık. Hastalarımız 120’şer kilonun üzerindeydi. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanları ameliyat ediyoruz, 3 hastamız da bu durumda” dedi.

“YEME ALIŞKANLIĞI VE SPOR ÇOCUKLUKTA KAZANDIRILMALI”

Obezitenin gelişimde genetiğin rolünü çok iyi bildiklerini ifade eden Prof. Dr. Aygen, “Bu noktada aile grubu bizim için önemli. Anne, baba kilolu ise çocukların kilolu olma ihtimali yüzde 80’lere çıkıyor. Buradan kilolu ailelere seslenmek istiyorum. Çocuklarına yemek alışkanlığını sağlıklı olacak şekilde alıştırmalarını ve sporu yaşantılarına sokmalarını istiyoruz. Bu bizim için çok önemli bir durum” diye konuştu.

Prof .Dr. Aygen, bir çok ilinden gelen kilolu hastaları ameliyat etmelerinin yanı sıra, Türkiye genelinden gelen doktorlara da hastanede obezite ameliyatlarıyla ilgili eğitim verdiklerini sözlerine ekledi. – ELAZIĞ