İçerik

1. Proxy Nedir?

Proxy,internet erişimi olan bir başka makineye bağlanarak,bu makine aracılığı ile internet kaynaklarını kullanmanızı sağlayan bir çeşit yazılımdır.Bu yazılım aracılığı ile sizin internet erişimini farklı bir kaynaktan gerçekleştirmenizi sağlayan sunucu ise Proxy Server olarak adlandırılır.

Çoğunluk proxy serverler siz webde sörf yaparken web sayfalarının bir kopyasını saklatarak sizin internet erişim hızınızı artırmak amacı ile kullanılır,bununla birlikte proxy serverlar bütün büyük internet protokollerinin bir parçasıdır.IRC üzerindeki kullanıcılar ise genellikle gerçek IP (Internet Protokol) adreslerini gizleyerek Network Tabanlı saldırılara karşı bir önlem olarak kullanmaktadır.

2 · Neden Proxy’e izin verilmiyor?

Doğru olarak kurulmuş ve sadece sizin erişiminize açık proxy’ler için bir problem bulunmamaktadır.Ancak sizin tarafınızdan yanlış olarak kurulmuş ve internet üzerindeki başka kullanıcıların kullanımına açık olan [genellikle Open proxy (açık proxy) ] proxyler,başkaları tarafından kullanılarak bir “atlama noktası” gibi sizin makinenizden bağlanabilirler.

 

Hemen hemen tüm proxy kullanıcılarının kullandığı gibi isimsiz/halka açık/anonim (anonymous) proxyler kullanarak irc servera bağlanıyor olabilirsiniz.Bu tip anonim adresler kötü niyetli kullanıcıların sohbet ortamını bozmak,reklam yaparak servera saldırmalarını sağlamak amacıyla gerçek ip adreslerini gizleyen bir paravan halini almaktadır.Bu sebeple Server botu tarafından belirlenen Open Proxy adresler otomatik olarak server’a girişte Z:lined olarak eklenmektedir.

3 · IRC’yi nasıl etkiliyor?

Eğer uzun süreden beri irc’de bulunuyor iseniz,Open Proxy kullanılarak yapılmış saldırıları tanık olmuşsunuzdur.Onlarca kullanıcı client’ı bir kanal girer,ve genelde saçma bir harf dizilişine sahiptir,ve büyük miktarda datayı (Renkli mesaj yada CTCP mesajlarını) kanala göndermeye başlarlar.Genellikle bu saldırıları kanala hızlı bir şekilde girip-çıkarak (join-part) devam ettirirler ve daha fazla karışıklığa yol açarlar.

Kanalı tamamen kitlemedikçe (Bu kanalı +m ve kayıtsız nicklerin girişini engellemek için +R modunu kullanarak veya girişi yasaklayan başka herhangi bir mod ile yapılır),bu flood saldırısını durdurmanın etkili bir yolu yoktur. Kanala modlar sayesinde yazı yazılması engellense dahi,Flood yazısı kullanıcıların özeline gönderilerek serverdan kopmaları sağlanır.

Bu tip saldırıların çoğu Open Proxy kullanılarak yapılır çünkü kullanımı kolaydır.Bu tip proxylerin oldukça fazla listesi Internet aracılığı ile bulunabilir,bu nedenle IRC sunucularında Proxy kullanımına izin verilmez.Eğer proxy kullanmak zorunluluğunuz varsa bu sadece sizin erişiminize ait ve düzgün bir şekilde kurulmuş güvenli bir proxy olmalıdır.

5 · Ident Nedir?

Ident çok kullanıcılı Unix sistemler için,hangi username (irc’de ident) ile hesaplarını aktive ettiklerini bulmak için geliştirilmiş bir sistemdir.Bu nedenle istediği zaman username’ini (ident’ini) değiştirebilecek kişisel Pc kullanıcıları için ident anlamsızlaşır. Ancak ident’in değiştirilebilir olması irc üzerindeki koruma amaçlı yapılacak olan ayarlamaları değiştirmez.Irc’ye bağlanan inviter bot/spam gibi istismar edici client baglantıların çoğunluğunun ident server’ı olmadan sunucuya bağlanmaya çalışır.

6 · Bilgisayarımda bulunan Ident Server’ı nasıl aktif hale getirebilirim?

IRC üzerinde buluşup sohbet eden kullanıcıların çuğunluğu Windows işletim sistemi kullanır.Windows işletim sistemleri için birçok sayıda farklı client olmasına rağmen en popüler IRC client’ı Mirc’dir.Çok sayıda client olduğu ve hepsini açıklama imkanız olmadığı için vereceğimiz örnek Mirc client’ı için geçerli olacaktır.

NOT : Biz bu bilgiyi kullanıcılarımıza yardım amacı ile veriyoruz. RekorNET IRC Sunucusu,Mirc programının kurulumu ve konfigürasyonu ile ilgiyi desteği sağlayamaz.Yardım ve destek ile ilgili tüm isteklerinizi programı sağlayan firmaya iletmelisiniz.

Mirc Versiyonları için Ident Server nasıl aktif hale getirilir?

Mirc programı tanımlanmış olan USER ID ve SYSTEM parametrelerini servera bağlanırken yapılan ident sorgusuna cevap olarak göndererek bir ident server olarak çalışabilir.

Mirc Programını çalıştırın.

kısmına tıklayınız (Bu diyalog kutusuna ulaşmak için başka bir yolda Tools menüsüne daha sonra bu menü altındaki Options bölümünü tıklamaktır.Veya kısa yol tuşları olan ” Alt+o ” kombinasyonunu kullanabilirsiniz.)

Diyalog kutusu geldikten sonra Connect kısmının sol yanında bulunan ” + ” işaretine tıklayarak alt menüyü görünüz.

Identd kısmını mouse ile tıklayarak seçiniz.

Identd kısmını seçtikten sonra değişecek olan sağ panelde ‘Enable Identd Server’, ‘Show Identd Requests’ ve ‘Enable Only When Connecting’ kısımlarının hepsini seçiniz.

User id olarak kullanmak istediginiz sözcüğü USER ID kısmına yazınız

Yaptığınız seçimleri saklamak için OK tuşuna basınız

7 . Ident server’ı aktif hale getirmeme ve proxy veya firewall kulanmadığım halde server’a giremiyorum?

Bazı ISP (Internet Services Provider,Türkçesi; Internet Servis Sağlayıcı olan ISS’dir) şirketleri sadece onların bileceği geçerli bazı nedenlerden dolayı,ident isteklerini bloklar. Eğer siz kendinize ait programın konfigürasyonundan ve işlemleri tamamıyle doğru yaptığınızdan eminseniz,size önerimiz kullandığınız internet paketinizin sağlayıcısı olan firmanın teknik departmanı ile görüşmeli ve bu konuyu araştırmalarını istemelisiniz.

Ayrıca Universite ağları yada Internet kafe gibi bir ana makineden paylaşılan internet erişimlerini kullanan kişilerin, bağlandıkları ana makinede Ident Server çalışmıyorsa, kendi makinelerindeki Ident server’ı aktif etmelerinin bir faydası olmayacaktır.

8 . Firewall ardından bağlanıyorum, ne yapabilirim?

Eğer kişisel bilgisayarınız ise veya firewall konfigürasyonuna erişiminiz olduğu bir ağdan bağlanıyor iseniz,113 numaralı port’u açınız ,inbound ve outbound baglantılarına izin veriniz.Eğer firewall konfigürasyonuna erişiminiz yoksa (Bir işyeri, üniversite ağında veya benzeri bir yerde) sistem yöneticisine yardım için başvurmalsınız.