mirclist.jpg

PJIRC En çok kullanılan java applet‘lerden birisidir, bizde ekibimiz ile beraber, neden çok kullanılıyor? Artıları nedir, eksileri nedir araştırmaya koyulduk ve sizler için bu dökümü hazırladık.

PJIRC Hızlıdır!
Ücretli applet’lerin yanı sıra bir okadar hızlı ve kullanım kolaylığı olan PJIRC ile istediklerinize rahatça ulaşabileceksiniz. Kullanıcılarınız özellikle son bir kaç yılda Türkiye de temeli atılan ve hızla gelişmekte olan internet bağlantıları sayesinde Applet’i web üzerinden bir kaç saniye gibi kısa bir sürede çekecektir.

PJIRC’in Kullanımı Kolay!
PJIRC gerçekten en kolay kullanıma sahip applet’lerin başında gelmektedir, op görünümleri, user görünümleri, komut görünümleri, serverin bilgi mesajları vb. bir çok konuda güzel ara yüze sahip bir applet’tir.

PJIRC’in Tasarımı Güzel!
Gerçekten ücretli bir çok applet’ten daha hoş bir tasarımı olduğu kesin, inanılmaz hoş renk tonları ve kıvrımlarla çok hoş bir arayüz kazanmış bu applet idealleri tamamen karşılıyor.

PJIRC’in Gelişmiş Özellikleri Var!
Javascript ve benzer bir çok script ile desteklenebilen PJIRC’in indirdiğiniz haliyle hali hazırda 3,4 tane arayüz ve tasarımı mevcut. Popup şeklinde, basit şekilde, gelişmiş şekilde ve Javascript destekli şekilde örneklerini hemen kurup kullanıma geçebilirsiniz.

PJIRC’in Kurulum Basit!
İnternet Browser kullanmak kadar basit bir kurulu var, sadece tek ayar dosyasından oluşan PJIRC’i rahatça kurabilirsiniz, zahmet istemez DATABASE vb. bağlantı kesinlikle istemez.

PJIRC’in Sınırsız Desteği Var!
PJIRC’in resmi forumlarında istemediğiniz kadar, Türkçe ve diğer dillerde yardım konuları mevcuttur. Aradığınız yardımı eğer bu konularda bulamıyorsanız yapmanız gereken iki dakika ayırarak üye olmak ve istediğiniz soruyu mümkünse İngilizce eğer İngilizceniz yok ise, Google Translate vb. bir sözlük kullanarak çevirip yazarsanız, size cevabınız en kısa sürede gelecektir.

Birazda, eksik özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

Türkçe Dil Karakter Problemi;
İndirdiğiniz orjinal dosyalarda ve hazır template’lerde malesef Türkçe karakter sorunu oluşmakta, bu sorunu çözmek için yapmanız gereken şey Forum bölümüne girip Türkçe Karakterlerle ilgili arama yapmanızdır.

Java Kaynak Kodları İndirme İsteği;
PJIRC’in çok yaygın olmamasının en önemli sebebi bu sorundur herhalde, aslında bütün ücretsiz Applet’lerde bu sorun mevcut, zaten eğer bu özellik ücretsiz applet’lerde olmasaydı, ücretli applet’lere gerek kalmazdı. İnsanlar biryere tıklamadan birşeyler indirmeyi asla kabul etmez. Malesef ücretsiz applet’ler bir kaynak kodunu indirmek istemek için Java uyarısı vermektedir, kullanıcı bunu kabul etmezse Java çalışmamaktadır. Genelde kullanıcılar bunu kabul etmeyeceğinden dolayı, ciddi bir kullanıcı kaybı söz oluyor bu durumda.

Genel olarak PJIRC’in ücretsiz applet’ler arasındaki MI Puanı:
10/8.3
PJIRC Resmi Site: http://www.pjirc.com/
PJIRC Download: http://www.pjirc.com/downloads.php