; Yazan: CipriX
; Çok istediniz yazalım..

 

Öncelikle Ne İşe Yarar ?

 

Bu işe yarar :)

 

Ama kullanımı bukadar basit değildir arkadaşlar..

 

Öncelikle addonumuzu açıyoruz ve mIRC’imizin ana dizinine bütün dosyaları atıyoruz..

 

/load -rs imgmirc.mrc

 

Yazdıktan sonra gelen şeye evet diyip addonumuzu yüklemiş oluyoruz.. Smile vs. Olayını nerden Ayarlıyacağız hangi karakterlere smileyi nasıl ekliyeceğiz Şimdi onları anlatalım..

 

mIRC’imizin ana dizinindeki imgmirc dosyasına girelim..
Ordan imgs Dosyasına girelim..
replacements.txt Dosyası var arkadaşlar bütün ayarları burdan yapıcağız..
Tabi bunu yapmak bukadar kolay değil :)
Bu DLL’Nin kendine ait smileleri 3 bloktan oluşuyor ve o bloglarda .x .y sistemi ile smileler alınıyor.. Ben size smileleri MSN Smileleri gibi Tek tek almanızı öneririm..

 

Diyelimki

 

 

Böyle bir smileniz var.. Dosyadaki ismide D.bmp olsun
Ve Bu smileyi “:)” karakterine ekliyeceğiz..

 

evet Arkadaşlar mIRC\imgmirc\imgs
Dosyasının içine D.bmp’yi atıyoruz..
replacements.txt dosyasına şunu yazıyoruz..
(?i)(\:\))#D.bmp#0#0#16#15

 

Şimdi Bunu açıklıyalım.. (\:\)) Bu “:)” İşaretini temsil eder eğer “)” karakteri varsa “\” Karakteri ondan bi önce koyulur çünkü parantezle temsil ediliyor smileler bu dll’ye göre..

 

#D.bmp#0#0#16#15 burda dediği D.bmp’yi 0 0 ‘dan al yani merkezden 16×15 Boyutunda.. Buda çok önemli boyut 1 karakter kaysa çalışmıyor :) Genelde bunu kullanın normal smileler deneyin..

 

ekleyelim hemen.. nasıl görünecek..

 

 

Eveeet Burası statü statüde çok güzel çıktı peki sohbet esnasındada çıkacakmı ?

 

 

Yarım çıktı :) Peki neden yarım çıktı ?

 

Çünkü Smileyi “:)” Bu işaretin boyutuna göre alıyor.. Ondan dolayı yarım çıktı.. Eğer “:)” değilde “:))” Ekleseydik Yarım çıkmıyacaktı çünkü “:))” biraz daha geniş ve sanırsam smileyin boyutuna tam uyuyor.. Deneyelim bakalım olcakmı..

 

replacements.txt’ye eklenecek: (?i)(\:\)\))#D.bmp#0#0#16#15

 

 

Evet arkadaşlar Göründüğü gibi oldu ama bir sorun var kullanıcının “:)” değilde “:))” yazması gerekiyor.. Buda tabi mantıken gereksiz kılıyor smileyi fakat Ben bunun için bir çözüm buldum..

 

on *:input:#:{
if /* !iswm $1- {
.haltdef
say $replace($1-,; $+ $chr(41),;= $+ $chr(41),: $+ $chr(41),:= $+ $chr(41),:D,:=D,: $+ $chr(40),:= $+ $chr(40),; $+ $chr(40),;= $+ $chr(40),:@,:=@,:L,:-L,:B,:-B,;D,;-D,:F,:=F,:G,:=G,:M,:=M,:O,:=O,:P,:=P,:R,:=R,:S,:=S,:U,:=U,kalp,¿ğ¿)
}
}
on *:input:?:{
if /* !iswm $1- {
.haltdef
say $replace($1-,; $+ $chr(41),;= $+ $chr(41),: $+ $chr(41),:= $+ $chr $+ $chr(41),:D,:=D,: $+ $chr(40),:= $+ $chr(40),; $+ $chr(40),;= $+ $chr $+ $chr(40),:@,:=@,:L,:-L,:B,:-B,;D,;-D,:F,:=F,:G,:=G,:M,:=M,:O,:=O,:P,:=P,:R,:=R,:S,:=S,:U,:=U,kalp,¿ğ¿)
}
}
on ^*:text:*:#:{
.haltdef
echo $chan $timestamp < $+ $nick $+ > $replace($1-,: $+ $chr(41),:= $+ $chr $+ $chr(41),:D,:=D,: $+ $chr(40),:= $+ $chr(40),; $+ $chr(40),;= $+ $chr $+ $chr(40),:@,:=@,:L,:=L,:B,:=B,;D,;-D,:F,:=F,:G,:=G,:M,:=M,:O,:=O,:P,:=P,:R,:=R,:S,:=S,:U,:=U,kalp,¿ğ¿)
}
on ^*:text:*:?:{
.haltdef
echo $nick $timestamp < $+ $nick $+ > $replace($1-,: $+ $chr(41),:= $+ $chr $+ $chr(41),:D,:=D,: $+ $chr(40),:= $+ $chr(40),; $+ $chr(40),;= $+ $chr $+ $chr(40),:@,:=@,:L,:=L,:B,:=B,;D,;-D,:F,:=F,:G,:=G,:M,:=M,:O,:=O,:P,:=P,:R,:=R,:S,:=S,:U,:=U,kalp,¿ğ¿)
}

 

 

 

Bu şekilde bi kod yazdım “:)” yazdığında kişi “:=)” olarak gidiyor buda genişlik sağlıyor böylece smilede sorun kalmıyor ama replacements.txt dosyasına “:)” olarak değil “:=)” olarak eklemelisiniz… :S , :=S vb. Gibi tabi bunlar benim scriptimdeki resimlere göre ekli replacements.txt’de bunlara göre ayarlı arkadaşlar sadece örnek üstteki kod..

 

Gerçekten zor bir addon ama biraz zorlarsanız güzel olucağına eminim arkadaşlar :)

 

Ve 1 Scriptten 2 Sunucu açtınmı smile iptal oluyor ondan /s -m’i deaktif etmelisiniz..

 

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Smileler .bmp Formatında olmalı !..

 

Umarım birşeyler anlatabilmişimdir..