Günümüzün hamarat İsveç çakıları mobil cihazların marifetlerine yeni açılan servislerle her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. İşte yayın yapmanıza olanak tanıyan yeni bir mobil TV.

Hızlanan internet bağlantıları sayesinde daha çok ve kaliteli multimedya içerik sunmak ve sunulan içeriklere ulaşmak artık daha kolay bir hal aldı. Web siteleri de bu ölçüde, bu duruma paralel bir şekilde hızla gelişti. Justintv gibi internet kanalları ise apayrı bir konu.


Next2Friends arayüzü

Burada bahsedeceğimiz program justintv sitesinin mobil versiyonu olarak düşünülebilir. Uygulama mobil cihazınızın dahili kamerası ve mikrofonunu kullanarak ortamdaki görüntü ve sesin programın kendi sitesi üzerinden paylaşılmasını amaçlıyor.

Programı kullanmak için öncelikle bu adresten kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra bu adresten birçok cihazla uyumlu uygulamayı indirebilirsiniz.

Programı indirdikten ve cihazınıza kurduktan sonra bir takım ayarlar yapmanız gerekiyor. Cihazınızdan programı açın ve nickname (kullanıcı adı), password (şifre) alanlarını siteye üye olduğunuz şekilde doldurun.

Daha sonra bu menünün en altında “visibility – görünürlük” ayarı mevcut. Buradan videolarınızı kimlerin görmesini istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. İsterseniz herkesin göreceği şekilde ayarlayabilir, isterseniz de sadece arkadaşlarınızın göreceği şekilde ayarlayabilirsiniz.


Artık yayına hazırsınız…

Ayrıca değişik kalite ayarlarıyla kullanacağınız bağlantı birimine en uygun ayarı seçebiliyorsunuz. Tüm ayarlamaların ardından “broadcast now” diyerek yayına başlayabilirsiniz. Bu şekilde izlemesini istediğiniz kişilere kendi profil sayfanızın adresini vererek bir nevi mobil kanalınızdan yayın yapabilirsiniz.

Not: Program tüm Symbian os9.xx, java desteği bulunan cihazlar, Blackberry ve bazı Windows Mobile cihazlarda çalışmaktadır. Sadece Nokia N82 ile denenmiştir. Bu yazı Alabula adlı forum moderatörüzlerimizden biri tarafından yazılmıştır.