Hemen hemen her web site sahibi cPanel kullanmaktadır, cPanel en geçerli panellerin başında gelir, peki kaç web site sahibi düzenli olarak yedek alıyor? Yedek almak çok önemlidir, özellikle sürekli güncel siteler için inanılmaz önemlidir. Yüksek database ve mysql kullanan siteler için en geçerli yöntem Full Backup yani tamamen yedek almaktır.

Tamamen yedek nedir?
Web sitenizde olan herşeyin yedeğini almak demektir, dosyalarınız, resimleriniz, videolarınız, forumlarınız, MYSQL database yapılarınız, Emailleriniz ve içerikleri. Kısacası web sitenizde ne kullanıyorsanız onları almaktadır. Bütün cPanel ayarlarınız dahil olmak üzere.

Tamamen yedek neden çok önemlidir?
Özellikle hosting taşıma işlemlerinde ortalama 15 dakikada bir siteyi başka bir hostinge tamamen aynı şekilde yükleyebilir full cpanel. Hatta cpanel üzerinden cpanel‘den cpanel’e hosting taşıma sistemi bile mevcuttur.
Öncelikle cPanel’imize kullanıcı adı ve şifremizle giriş yapıyoruz.

 

“Files” sekmesinden “Backups” sekmesine giriş yapınız.

 

Ortada gördüğünüz “Download or Generate Full Web Site Backup” butonuna basınız.

 

Bu kısımda istediğiniz herşeyi yapıyorsunuz, yedeğide buradan oluşturuyorsunuz, yedeğide buradan indiriyorsunuz, “Backups Available for Download” kısmındaki gördüğünüz “ok” icon’u orada bir yedeğin indirilmeye hazır durumda olduğunu belirtir eğer sağ tarafta tarih değilde (buğulaştırdığımızdan dolayı göremiyorsunuz sağ tarafta tarih yazar normalde) “..in progress” yazısı görürseniz, daha indirilmeye hazır değil demektir, nitekim böyle bir durumda yedeğe tıklayamayacaksınız. Altındaki “Genereta a Full Backup” kısmında ise yedek oluşturma bölümü bulunmaktadır. “Backup Destination” kısmı “Home Directory” olmalı, Email kısmı ise opsiyoneldir, isterseniz yazarsınız isterseniz yazmazsınız, yazarsanız yedek oluşturmayı bitirdiğinde panel tarafından size bir bilgilendirme maili yollanacaktır. “Generate Backup” butonuna basarak yedeklemeyi başlatabilirsiniz. Yedekleme süresi dosyaların ve mysql yapılarının büyüklüğüne ve bulunan makinenin hızına göre değişiklik gösterebilir.